Ako sa obliekali muži v 30.rokoch minulého storočia?


Bolo to práve na konci 30.rokov minulého storočia, kedy Jan Nehera založil Odevnú službu Nehera, predchodcu našej značky. Keď sme sa teda rozhodli obzrieť do histórie pánskej módy, prirodzene siahneme najprv práve do týchto čias.

Obdobie pred začiatkom II.svetovej vojny bolo obdobím veľkých zmien a nepríjemného napätia, čo sa zákonite prejavilo aj v pánskej móde. Mužom sa z očí vytratila radosť, voľnosť a bezstarostnosť, v čase očakávaní ich nahradila mužnosť, pocit zodpovednosti, pevnosť a nezlomnosť. Niečo zlé viselo vo vzduchu a muži potrebovali byť pripravení. To všetko ešte znásobila hospodárska kríza z roku 1929.

Doba obleková

Dnes je oblek odevom na špeciálne príležitosti a pokiaľ nie ste v zamestnaní, ktoré si oblek vyžaduje, pravdepodobne ho vytiahnete nanajvýš niekoľkokrát do roka. 30.roky minulého storočia však boli ešte stále časmi, kedy bol oblek absolútne štandardným odevom na všetky príležitosti. Muž v obleku z bytu vyšiel a muž v obleku večer do bytu vošiel, bez ohľadu na jeho program.

Najpopulárnejšími farbami oblekov v tejto dobe boli modrá, hnedá, svetlohnedá, béžová a snáď všetky odtiene šedej. Zmes farieb relatívne porovnateľná s tým, čo je trendom dnes. Nie nadarmo sú tieto farby označované aj ako nadčasové. Móda vtedy a dnes však predsa len, pochopiteľne, má medzi sebou mnohé rozdiely a tým najväčším boli vzory.

Doba vzorová

Áno, aj dnes si radi oblečieme kárované sako či nohavice, no v tých časoch bola láska k vzorovaným oblekom na úplne inej úrovni - muži jednoducho vzorov nemali dosť. Dôvodom bol práve fakt, že muži v týchto rokoch zmužneli. Boli plní sebavedomia, ťažšie ekonomické časy im však nedovolili výraznejšie experimenty s oblečením a prioritou teda bola praktickosť. Pestré farby, typické pre 20.roky minulého storočia, preto zmizli a nahradili ich spomínané konzervatívnejšie farby. A ideálnym spôsobom prejavu sa tak stali práve vzory - najmä káro či zvislé prúžky.

Jediné nohavice svojho druhu

Boli to časy, kedy chcel každý muž pôsobiť vyššie a mužnejšie, než naozaj bol a tomu boli prispôsobené jednotlivé strihy.

Saká tejto doby charakterizovalo okrem špicatej klopy to, že boli širšie na ramenách a užšie v páse, čím sa prispôsobovali zlepšenej celkovej fyzickej kondícii mužov v tomto období. V spodnej časti bolo sako predĺžené až pod zadok, čo zvýrazňovali výšku, veľmi populárne boli v tejto dobe obleky s dvojradovým zapínaním, v ktorých muži pre zmenu pôsobili opticky širšie. 

Ikonickou časťou obleku tejto doby však neboli saká, ale nohavice. Tie boli charakteristické poriadne vysokým pásom a rozšírené v oblasti stehien a kolien, s jemným zúžením smerom k členkom. Veľkým objavom tejto doby bolo aj zapínanie nohavíc na zips.

Štandardnou súčasťou každého obleku tejto doby bola vesta.

Čo si z tejto doby môžeme vziať my?

Je to trpké ocenenie, ale 30.roky minulého storočia sú často považované za roky, kedy pánska móda vyzerala najlepšie. Konzervatívna elegancia, doplnená prvkami, ktoré zvýrazňovali sebavedomie jeho nositeľa, to je niečo, čo funguje dodnes. Možno to je dôvodom, prečo pána Neheru očarila pánska móda práve v tejto dobe.

Mnohé prvky, ktoré boli trendom v tých časoch, sú trendom aj dnes, či už ide o káro, alebo univerzálne farby oblekov ako je modrá či šedá.

Zaujímavým spôsobom, ako sa inšpirovať touto dobou a výrazne oživiť svoj vzhľad, je rozšírenie vášho obleku z dvojdielneho na trojdielny - stačí pridať vestu. Vesty momentálne neprežívajú svoje najsilnejšie obdobie, každý oblek však dokážu posunúť o level ďalej a urobiť dojem, na ktorý si dnes mnoho mužov v slovenských uliciach netrúfa.

Druhým trendom tejto doby, ktorý stojí za zváženie, je určite oblek s dvojradovým zapínaním. Iste, málokto z nás chce dnes pôsobiť širšie, čo bolo dôvodom, prečo nosili muži dvojradové obleky v tých časoch, no dnes sú strihy podstatne užšie a prispôsobené dobe, v ktorej sa nachádzame. Obleky s dvojradovým zapínaním sú navyše o niečo menej formálne, pôsobia mužne, majú v sebe niečo rebelské a veľmi dobre sa kombinujú s rôznymi nohavicami v prípade, že si na seba vezmete separátne len sako.

Naše trojdielne obleky

TOTO BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

OBJAVUJTE SVET OZETY