Black tie


V prípade smokingu môžeme povedať, že to nie sú len šaty, ktoré robia človeka, ale aj človek, ktorý robí šaty a je s nimi nerozdeliteľne spätý. Smoking je potrebné nosiť s jemnou nonšalanciou, aby ste v ňom pôsobili prirodzene a charizmaticky. 

Black tie – nesmierne elegantný odev, ktorý dokáže každého muža premeniť na dokonalého gentlemana. Po ústupe fraku je smoking najslávnostnejším pánskym večerným oblekom. Nosenie smokingu si však vyžaduje bezchybnosť - tento dress code je najprísnejší na detaily. Experimenty v tradičnom Black Tie sa teda rozhodne nevyplácajú. Priestor na ne dostávajú páni, ktorým stojí na pozvánke Black Tie Optional alebo Creative Black Tie, čiže akási voľnejšia forma Black tie.

Smoking

Je charakteristický kontrastnými, zrkadlovými (saténovými) klopami. Dvojradové, či jednoradové sako musí mať saténové klopy, či už špicaté alebo šálové a musí byť z jemnej látky, pretože je určené do interiéru. Nohavice majú po stranách saténový lampas a sú bez manžety. Smoking je čierny, alebo vo farbe polnočnej modrej. Pripúšťa sa jediná výnimka a to je biele sako, ktoré sa môže nosiť v lete s čiernymi nohavicami. Smoking obliekame vždy až po osemnástej hodine na príležitosti, na ktoré sa vyžaduje (plesy, koncerty, premiéry a večierky s pozvánkou „black tie“).

Košeľa

Musí byť biela s dvojitými manžetami a skrytým zapínaním, alebo môže mať gombíky zdobené – ako manžetové gombíky. Najbežnejšia je biela košeľa s klasickým golierom. Môžeme použitá aj biela košeľa s frakovým stojačikom s piké náprsenkou alebo hladká košeľa so záložkami. 

Motýlik 

Pre tradičný Black tie voľte jedine čierny motýlik. Ten by mal byť vyrobený z rovnakého materiálu ako klopa saka, ideálnou voľbou je prírodný hodváb, ktorý pôsobí ešte luxusnejšie. Toto je jediná súčasť smokingu, kde je priestor na trochu kreativity – motýlik si môžete zaviazať rôznymi spôsobmi. Samozrejme si môžete kúpiť aj hotový motýlik, ktorý Vám uľahčí prácu. Touto voľbou sa však dobrovoľne vzdáte toho najvyššieho levelu, ktorý so smokingovým outfitom viete dosiahnuť.

Topánky

Lakované topánky typu oxford na tenkej koženej podošve - voliť by ste mali iba z lakovanej čiernej kože s nízkym profilom a ideálne nedelenou špicou. Nezabudnite si k nim dostatočne vysoké čierne ponožky. Menej dostupnými, jemne extravagantnejšími, povolenými sú tiež tzv. Pumps – mokasíny s vysokým leskom a mašľou.

Manžetové gombíky

V zlatej, alebo striebornej farbe alebo aj v kombinácii s drahokamami. Tradičné sú čierne ónyxové, lemované zlatom alebo striebrom, alebo perleťové. 

Šerpa

Smokingový pás, jednoduchý a lineárny, nie je najdôležitejším doplnkom, ale dodá obleku väčší  šmrnc. Pokiaľ použijeme smokingovú šerpu (cummerbund) klopy, smokingový pás a motýlik by mali byť z rovnakého materiálu. 

Ďalšími doplnkami môžu byť aj čierne hodvábne traky, biela vreckovka do náprsného vrecka ideálne zložená na ,,president typ‘‘. Kabát ku smokingu kombinujte vždy tmavý a šál hodvábny, čierny. Hodinky k tomuto dress codu nechajte doma, pretože k smokingu náramkové hodinky nepatria – hostiteľ vás pozýva na akciu, ktorú si máte užiť bez časového stresu...

V kolekcii OZETA sme túto sezónu vedľa smokingu so špicatou klopou doplnili ešte štýlovejšiu alternatívu so šálovou klopou.

Materiál  na klasický čierny smoking z pružnej čistej strižnej vlny SUPER 100 ´S  je od talianskeho výrobcu LANIFICIO ZIGNONE.

Sako má mierne zvýraznené zaoblené ramená, úhľadne zúžený trup a stredne širokú saténovú šálovú klopu s ozdobným AMF prešitím v kraji.

Nohavice sú v štíhlej siluete so všitým saténovým lampasom.

V našej ponuke nájdete všetky ďalšie predpísané doplnky: bielu košeľu so zdvojenou manžetou, hodvábneho viazacieho motýlika, čiernu šerpu, lakované „oxfordky“ ako aj široký výber manžetových gombíkov.

TOTO BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

OBJAVUJTE SVET OZETY