Kupujeme prvý smoking


Páni, ples v Opere bol ukážkou toho, kde máme medzery. Česť výnimkám! Poďme sa preto pozrieť na zásady nosenia smokingu, lebo mnohí z nás nevedia, ako sa obliecť na ples alebo inú príležitosť “black-tie”.

Úplne na začiatku je dôležité vedieť, že na vysoko spoločenskú večernú udalosť sa nenosí oblek. Oblek a smoking sa líšia podľa svojho účelu. Oblek je pracovným a formálnym denným oblečením, zatiaľ čo smoking je večerným oblečením. Keď dostanete pozvánku na spoločenské  udalosti  s dress kódom „black-tie“, znamená to, že máte prísť v smokingu.

Aký je v tom rozdiel?

Smoking  sa od obleku líši v niekoľkých ľahko rozpoznateľných detailoch.

  • Jeho farba je vždy čierna, prípadne tmavá modrá.
  • Klopy sú z kontrastného lesklého materiálu, kým pri saku z matného.
  • Lesklým materiálom sú potiahnuté aj gombíky, či už vpredu, alebo na rukávoch.
  • Tvar klopy je buď špičatý, alebo šálový.
  • Vrecká sú výpustkové.
  • Gombík na jednoradovom saku je najčastejšie jeden, maximálne dva, na dvojradovom štyri.
  • Nohavice majú po stranách lesklé úzke pruhy (lampasy).

Okrem nevhodných topánok bývajú u našich pánov problémom práve zle sediace nohavice. Tie by nemali byť priširoké a zároveň je dôležitá ich správna dĺžka. V spodnej časti by sa nemali zbierať a vlniť.

 

Aké je nevyhnutné príslušenstvo k smokingu?

Kým pri dennom formálnom oblečení máte na výber rôzne možnosti variácií a farieb, pri smokingu je to striktné. Nesmú vám chýbať:

1. Biela košeľa

Iná farba jednoducho nie je vhodná. Čo je voliteľné, je tvar goliera, ten môže byť klasický alebo so stojáčikom. Smokingová košeľa by sa mala zapínať na štyri gombíky, prípadne skryté gombíky. Najmenej formálne je klasické zapínanie s viditeľnými gombíkmi.

2. Manžetové gombíky

Na košeli sú ideálne dvojité francúzske manžety, ktoré doplníte elegantnými manžetovými gombíkmi. Ak chcete byť kreatívni, možete ich zladiť k šatám alebo šperkom partnerky.

3. Motýlik

Zabudnite na kravaty, k smokingu sa hodí jedine saténový či hodvábny motýlik. Pri udalosti “black tie” je vhodný jednofarebný čierny. Ak ide o menej formálnu udalosť, môžete siahnuť aj po inej decentnej farbe. Vyvarujte sa výrazným, lacno vyzerajúcim farbám, napríklad červenej. Ak si vyberiete striebrošedého motýlika, myslite na to, že striebrošedá by mala byť vreckovka, prípadne aj šerpa.

4. Šerpa

Tomu, aby nebolo vidieť dolnú časť košele spod smokingu, zabráni práve šerpa. Vďaka šerpe vytvára košeľa a smoking mužný trojuholník obrátený k zemi. Opticky rozšíri ramená, urobí vás vyšším a štíhlejším.

5. Lakovky

Podľa etikety by sa mali k smokingu nosiť tzv. „opera pumps“, ale v našich končinách by ste sa v nich ocitli asi sami. Prípustné sú lakované uzavreté topánky bez vzoru, pričom špička aj stredná časť by mali byť z jedného kusu kože.

Pevne veríme, že sme vám pomohli zorientovať sa v tom, čo na seba a vy sa budete na tejto black tie udalosti cítiť skvele. Možno práve v smokingoch z našej produkcie. ????

TOTO BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

OBJAVUJTE SVET OZETY