80-ročný príbeh značky OZETA: Nezastavilo nás vypálenie, znárodnenie ani dovoz z Ázie


Príbeh značky OZETA trvá už 80 rokov a teda musíme povedať, bola to (a stále je) jedna šialená jazda. Od roku 1939, kedy legendárny Jan Nehera položil základy našej značky, sa toho udialo naozaj mnoho. Prešli sme si krásnymi, ale aj mimoriadne náročnými časmi, ktoré nás neustále formovali a prinášali nám stále nové a nové výzvy. Počuli ste ho už?

Legenda menom Nehera

Pravdou je, že základy položil známy český podnikateľ Ján Nehera už 8 rokov pred rokom 1939. So svojou známou filozofiou “od výrobcu priamo k spotrebiteľovi” otvoril v roku 1931 v Prahe svoju prvú predajňu a aj napriek prebiehajúcej hospodárskej kríze jeho biznis prosperoval a rástol.

Až v spomínanom roku 1939 v Trenčíne založil Ján Nehera “Odevnú službu Nehera”, predchodcu dnešnej značky OZETA.

Firma sa v počiatkoch sústredila výhradne na šitie nohavíc, rýchlo však pribudli aj športové odevy a pánske saká. Odevná služba Nehera počas vojny otvorila až 80 predajní, Nehera navyše v Trenčíne otvoril vlastné učilište, ktoré vychovalo viacero veľkých osobností slovenského odevného priemyslu.

Tvrdá rana na konci vojny

Prišiel však rok 1945, ktorý sa do histórie značky zapísal čiernymi písmenami. Najskôr bol závod podpálený ustupujúcim fašistickým vojskom. To Neheru nepoložilo a po niekoľko týždňov trvajúcej rekonštrukcii sa výroba opätovne obnovila. Niekoľko mesiacov na to však bol podnik znárodnený a začlenený do národného podniku Slovena. To už Neherovi stačilo, emigroval do Maroka, kde neskôr aj zomrel.

V roku 1948 vzniká podnik Odeva - odevné závody Trenčín. Ten vznikol zlúčením 22 súkromných odevných firiem, vrátane firmy Nehera. Odeva rástla a prosperovala, hoci podstatnú časť zisku musela odvádzať Sovietskemu zväzu. V roku 1980 zamestnával závod 7000 ľudí a vykázal hodnotu exportu 400 miliónov českých korún.

Otvorený trh a "lacná" hrozba z Ázie

Po páde socializmu sa charakter podniku mení z národného na štátny a v roku 1990 vzniká akciová spoločnosť Ozeta. Pre značku to však boli komplikované časy. Po kupónovej privatizácii v roku 2002 sa stala vlastníkom OZETY spoločnosť Maxitex a firma sa premenovala na Ozeta Neo. Prudký nárast importu lacného a nekvalitného tovaru z Číny však v tej dobe spôsoboval pre mnohé tradičné slovenské podniky vrásky na čele a tento problém sa nevyhol ani nám. Aj preto musela značka postupne musela zavrieť väčšinu výrobných podnikov, s výnimkou podniku v Topoľčanoch.

Nová éra

V roku 2012 sa značka OZETA s príchodom nového majiteľa rozhodla započať novú éru. Spolu s ňou prišlo náročné rozhodnutie, že sa značka nebude prispôsobovať vtedajšiemu stavu trhu s vysokým dopytom po nekvalitnom tovare z Ázie a ponúkne slovenskému zákazníkovi len to, čo je v súlade s jej hodnotami - bude ponúkať kvalitnú domácu módu, ušitú poctivou prácou krajčírov vo výrobnom podniku v Topoľčanoch. To všetko podporené odborným personálom nielen vo topoľčianskej výrobe, ale aj v hustej a neustále rastúcej sieti predajní po celom Slovensku.

Zákazníci tento prístup ocenili a značka tak každoročne vyprodukuje desiatky tisíc sák, nohavíc a viest, pričom až 70% produkcie vyváža OZETA NEO do zahraničia. Súčasťou portfólia značky je aj kvalitná obuv či voľnočasové oblečenie.

Bola to náročná cesta, no fakt, že značka OZETA píše napriek všetkým prekážkam svoju históriu už takmer 80 rokov, je našou vizitkou, na ktorú sme hrdí. Zároveň nás príbeh značky OZETA zaväzuje, aby sme nikdy nepoľavili zo svojich hodnôt.

Čo bude ďalej?

Oslavovať ako módna značka 80 rokov, to si zaslúži poriadnu párty. A nielen preto, že dosiahnuť takýto miľník je vzhľadom na to, aké rušné bolo minulé storočie, veľkou raritou a radí nás to do skutočne úzkeho okruhu značiek v rámci celej Európy. Aby to teda malo grády a úroveň, akú si takáto udalosť zaslúži, pripravujeme v najbližších mesiacoch hneď niekoľko prekvapení.

Aké? O tom sa dozviete už čoskoro :-)

TOTO BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

OBJAVUJTE SVET OZETY