FASHION BLOG

Ako si na plese neurobiť hanbu

 

Plesy sú váženou udalosťou, ktorá si zvyčajne vyžaduje predpísaný dress code (najčastejšie black tie) a vyberané správanie (pretože reprezentujete nielen seba, ale aj svoju partnerku). Pravidlá sú pomerne striktné a preto je veľmi ľahké urobiť chybu. Ako teda z plesu odchádzať ako pozitívna hviezda večera a nie ako muž, ktorému sa na ďalší ročník určite pozvánka neujde?


Oblečenie na plese

Najčastejším predpísaným dress code na plesoch je “black tie”. V praxi to znamená smoking a všetko, čo k nemu zákonite patrí. Black tie je však pomerne prísny dress code, kde je veľmi jednoduché niečo pokaziť. Toto sú najčastejšie chyby, na ktoré je nutné dať si najväčší pozor:

1. Ku smokingu nepatria farby. Biela košeľa, smoking v čiernej alebo polnočnej modrej, čierny motýlik a čierne topánky. V prípade, že je predpísaný dress code “creative black tie”, vyberte si jeden prvok z trojice smokingový pás/vesta/motýlik a zvoľte si inú farbu, tam vaša kreativita v tomto prípade končí. Black tie udalosti sú o tom, aby vynikla vaša osobnosť, nie vaše oblečenie.

2. Ku smokingu nepatrí ani opasok, koniec koncov, ak máte smokingové nohavice, pútka na opasok by ste na nich ani nemali nájsť. 

3. Zabudnite na pestré a “vtipné” ponožky. Ku smokingu jednoducho patria čierne.

4. Nie ste si istí, ako sa obliecť? Oblečte sa o stupeň lepšie, než si myslíte, že prídu oblečení všetci. Platí tu staré známe pravidlo – vždy je lepšie byť oblečený príliš dobre ako nedostatočne.

5. Kúpte si viazací, nie zapínací motýlik. Muži sa často uchyľujú k zapínacím motýlikom z dvoch dôvodov – majú pocit, že viazanie motýlika je náročné a že rozdiel nikto nespozná. Pravdou je, že viazanie motýlika naozaj nič zložité nie je a na internete nájdete množstvo návodov, vrátane videí. Druhou pravdou je, že rozdiel medzi zapínacím a viazacím motýlikom je výrazný. A nebudí to dojem, ktorý by ste budiť chceli.

Tohtoročný model smokingu sme pripravili v kolekcii Mix & Match – to znamená, že vám výborne sadne aj bez ďalších úprav na mieru. Sako a nohavice je možné kombinovať z rôznych veľkostí. Smoking je ušitý z kvalitnej talianskej vlny, ktorá je ideálna na túto príležitosť, pretože vonku, v chlade príjemne hreje a zároveň voľne dýcha v interiéry.

    – Smokingové sako, 100% vlna – 9921507, 199 €
    – Smokingové nohavice s lampasami, 100% vlna – 9932168, 99 €
    – Košeľa smokingová, 100% bavlna, non iron, slim fit – 9983599, v zimnom výpredaji za 35 €
    – Súprava smokingového pásu a motýlika – K1240075, 35,90 €

 

 


Správanie sa na plese

Ak je jedna vec, ktorou chcete na plesoch a iných black tie udalostiach vyniknúť, tak je to paradoxne práve znalosť hraníc týchto udalostí, nielen čo sa týka oblečenia, ale aj čo sa týka správania. V skutočnosti to nie je nič zložité, stači sa len vyhnúť niekoľkým najčastejším chýbam:

1. Muži by mali byť aktívni a starať sa o to, aby sa dámy za žiadnych okolností nepohybovali na tanečnom parkete osamelé. Rovnako platí, že dáma by nemala ani vstupovať do sály bez doprovodu muža. Postarajte sa o to, samozrejme s náležitým rešpektom.

2. Muž, ktorý odmieta tancovať, nemá na plese čo robiť. Verte nám, vždy je lepšie vyzerať ako snaživé drevo, než ako ofučanec pri stole.

3. Akokoľvek vás vaša priateľka v nádherných šatách priťahuje, akékoľvek fyzické prejavy lásky si nechajte na doma.

4. Alkohol prirodzene s mierou. Veríme, že poznáte svoje limity a urobte všetko pre to, aby ste ich na plese netestovali. Ak nie kvôli sebe, tak kvôli vašej dáme.

5. Hoci zábava graduje a vy ste už pretancovali hodiny, smoking si za žiadnych okolností nevyzliekajte. Iste, nie je to úplne pohodlné, no isté udalosti si vyžadujú istú obetu.