Ako by mal správne sedieť oblek


Muži sa delia na dve skupiny – na tých požehnaných, ktorí majú to šťastie, že im bez väčších problémov dokonale sedia obleky priamo z predajní a potom na tých ostatných, ktorých oblek zvyčajne vyžaduje po kúpe drobné úpravy krajčírom.

V každom prípade je téma “ako by mal sedieť oblek” tak obšírna, že by si zaslúžila vlastnú vednú disciplínu. 

Aby ste sa však v tejto komplikovanej téme nestratili, zhrnuli sme pre vás niekoľko pravidiel, ktoré ak budete nasledovať, budete si môcť byť istý, že ste si jednoznačne vybrali dobre, resp. budete presne vedieť, ktoré časti obleku sú u vás tie problematické a kde by mal teda váš krajčír zameriať svoju pozornosť.

Tu sú absolútne základy toho, čo potrebujete o oblekoch a tom, ako majú na vašom tele sedieť.

  1. Najdôležitejšou a najproblematickejšou časťou celého obleku sú ramená. Ak príliš uletíte, nezachráni to ani krajčír. Preto im venujte najviac pozornosti. Najdôležitejšie je, aby rameno saka končilo presne tam, kde končí aj vaše rameno a táto časť by nijakým spôsobom nemala vystupovať.
  1. S rukávmi je to jednoduchšie, najmä preto, že túto časť obleku je pre krajčíra veľmi jednoduché upraviť. Ak ste teda našli perfektne padnúci oblek, kde nesedí len dĺžka rukávov, bez obáv ho vezmite. Rukávy by mali siahať približne po miesto, kde sa váš palec stretáva s vašim zápästím. Pri tejto dĺžke platí, že väčšina dobre padnúcich košieľ bude spod rukáva obleku trčať o 0,5 centimetra až 1 centimeter, čo je v tomto prípade ideálne.
  1. Ak sedíte, sako je rozopnuté. Keď stojíte, sako je zapnuté. Preto si pri skúšaní obleku vyskúšajte obe polohy. Po zapnutí gombíka by v jeho okolí nemalo byť sako pokrčené, pričom by ste mali byť schopný pod golier strčiť vystretú dlaň bez toho, aby to bolo nepohodlné. Pokiaľ ide o dĺžku saka, malo by siahať tak nízko, aby vám tesne zakrývalo zips na nohaviciach.
  1. Kritickou časťou obleku je aj jeho golier a to najmä preto, že jeho úprava je pre krajčíra komplikovaná. Golier by prirodzene nemal príliš tlačiť, no zároveň by mal perfektne dopadať na golier vašej košele. Tu naozaj nie je priestor na nejaké výstupky a kompromisy.
  1. Nohavice sú podobný prípad ako rukávy, čo sa týka ich dĺžky – pre krajčíra je to veľmi jednoduchá úloha. Ideálna dĺžka nohavíc je potom taká, aby sa nohavice krčili na topánke čo najmenej, no aby vám zároveň neodhaľovali členky. Príliš dlhé nohavice po “dopade” na topánku vytvárajú veľmi nevzhľadný pokrčený efekt, preto je dôležité sústrediť sa na to, aby bola táto časť nohavíc čo najkratšia, pokiaľ možno žiadna. Toto pravidlo vám mimochodom doslova velí skúšať si vaše nohavice aj s topánkami.

Ťažšou úlohou pre krajčíra je upraviť samotný strih nohavíc. Ideálny strih nohavíc je na stehnách voľnejší a začína sa zužovať pod kolenami. Na páse by nohavice mali sedieť tak, aby k nim nebol potrebný opasok, no aby vás zároveň aj bez opasku netlačili.

 

TOTO BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

OBJAVUJTE SVET OZETY