SVADOBNÝ DRESS CODE

To, ako sa svadobný hosť oblečie na svadbu, nie je zďaleka len o ňom. Vzhľad do veľkej miery hostiteľom prezradí, nakoľko si ich vážite a akú dôležitosť svadobnému páru a tejto udalosti prikladáte. Pri voľbe dress code sa zohľadňuje miesto, sezóna a úroveň formálnych požiadaviek, ktoré chce svadobný pár zachovať pre svoju svadbu a svadobnú hostinu.

Tvoril váš svadobný outfit aj kúsok z dielne OZETA? Pochváľte sa a označte nás na Instagrame!

SVADBA V PRÍRODNOM ŠTÝLE

Tieto typy svadieb sú v poslednom období mimoriadne obľúbenými. BOHO téma, či rustikálny nádych s vonkajším dojmom. Práve v prírodnom prostredí s hostinou na záhrade, v drevenom interiéri v stodole, vinici či pálenici, je vítaný elegantný neformálny vzhľad. Ideálne podčiarknutie atmosféry takéhoto prostredia docielite prírodnými farbami a materiálmi, nebojte sa však oživiť ich o vzory, farebné akcenty a výraznejšie doplnky.

DRESS CODE: SMART CASUAL

Ako už názov napovedá, elegantný neformálny dress code je vhodný pre uvoľnenejšiu a pokojnejšiu svadobnú atmosféru. Elegantný neformálny dress code je pre hostí vynikajúci, pretože poskytuje usmernenie a poskytuje im veľa možností. Hostia majú širokú škálu možností oblečenia. 

Smart casual je definovaný ako konvenčný, upravený a relatívne neformálny štýl. Pre mužov je ideálna voľba košele s vkusne zvolenými chinos nohavicami. Mohli by ste sa rozhodnúť aj pre oblek - nohavice a sako v jednej farbe, ale pre uvoľnenejší vzhľad vám odporúčame vypustiť kravatu.

Pre dámy sú šaty, sukňa alebo nohavice príjemnou a vítanou voľbou. 

DRESS CODE: SEMI FORMAL

Pokiaľ chce svadobný pár navodiť o level vyššiu eleganciu tento poloformálny štýl je ideálnou voľbou. Vzhľad by mal obsahovať formálny prvok, ponúka však stále širšiu škálu možností. 

Pre mužov je správnou cestou oblek – pri denných svadbách využite svetlejší tón, vzor obleku. Univerzálnymi farbami oblekov sú prirodzene tmavomodrá, či antracitová. Pokiaľ je to možné, vyhnite sa čiernej farbe, pretože začnete prechádzať do formálnej zóny dress code. Kravaty sú tiež voliteľné, takže je to úplne na vás! 

Pre dámy sú vhodné šaty v celej dĺžke aj v koktejlovej dĺžke. Ak si chcete obliecť niečo trochu iné, veľmi elegantné možnosti sú kostým či overal. 

SVADBA V ELEGANTNOM INTERIÉRI

Atmosféra krásneho a profesionálneho reštauračného či hotelového stolovania si vyžaduje formálnejšiu úroveň. Samozrejme reštaurácie a hotely či penzióny sú dnes už tiež v rôznych leveloch uvoľnenosti. Rovnako záleží na výzdobe a celkových preferenciách svadobného páru v akom duchu by sa mala svadba niesť.

DRESS CODE: COCKTAIL

Tento dress code je najobľúbenejším zo všetkých formálnych štýlov oblečenia. Je stále formálnym štýlom, avšak ponecháva o trochu viac priestoru pre kreativitu. 

I keď neexistujú žiadne prísne pravidlá, v praxi tento štýl znamená sako s kravatou. Páni sa môžu rozhodnúť buď pre tmavší oblek (tmavomodrý, tmavšie zemité a sivé odtiene), alebo kombináciu elegantných tmavých nohavíc a saka. Outfit skombinujte s ľahšie tónovanou košeľou, pridajte kravatu a máte dokonalý kokteilový vzhľad! 

Ženy majú niekoľko možností - šaty sú nevyhnutnosťou no uistite sa, že nie sú príliš krátke alebo odhaľujúce. Udržujte vzhľad elegantný a reprezentatívny.

dress code: FORMAL, JACKET and TIE, LOUNGE SUIT

Vo všeobecnosti pri týchto štýloch platí: pre pánov je vhodný dobre padnúci kvalitný oblek a košeľa s kravatou, pre dámy to môžu byť na takúto udalosť krátke alebo dlhé spoločenské šaty či nohavicové kostýmy.

Pokiaľ chcete vzbudiť ešte formálnejší špeciálny dojem, oblek je vhodné rozšíriť o 3. diel – vestičku. Tú môžete zvoliť priamo tón v tóne, alebo vyjadriť svoj osobitý vkus cez kontrast. Doplnenie outfitu o kravatu, dodáva vždy ďalšiu úroveň formálnosti a rešpektu. Je to tiež vhodná kreatívna príležitosť hrať sa s farbami, vzormi a textúrami doplnkov k dokonalému doladeniu celkového vzhľadu.

Spoločenský oblek je len iný spôsob, ako povedať - oblek, ktorý má zladené nohavice a sako v rovnakom odtieni a materiály. V teplejších mesiacoch sa môžete rozhodnúť, že bude vhodnejšia zmes ľanu alebo bavlny, vhodným a univerzálnym štandardom ostáva celoročne vlna.

LOUNGE SUIT je pomenovanie dress code pre spoločenský oblek, ktorý je tradičný, britským spôsobom popisu obleku a je zameraný skôr na mužov ako na ženy. V dnešnej dobe to môže byť celkom podobné vzhľadu JACKET and TIE a uprednostňuje ho väčšina svadieb, ktoré hľadajú klasický dress code. Tieto štýly sú tiež veľmi podobné štýlu COCTAIL.

SVADBA NA HRADE, ZÁMKU

Mimoriadne miesto si zaslúži výnimočný odev! Na hrad či zámok patrí bez diskusii najvyšší možný štýl dress code. Svadby na takýchto miestach by sa mali konať v neskorších hodinách, ako štandardné svadby, k čomu prislúcha aj spomínaný dress code a naladenie celkovej dôležitosti, luxusu a elegancie.

DRESS CODE: Formal Attire, BLACK SUIT, BLACK TIE vs BLACK TIE OPTIONAL

Hostitelia, teda svadobný pár si prakticky môže zvoliť z troch možností. Dress code BLACK SUIT / FORMAL ATTRIE udáva čierny, alebo nočný modrý oblek pre pánov. K takýmto udalostiam patrí výhradne biela košeľa, ideálne na manžetové gombíky a vkusná ladená tlmená kravata. Pre dámy ideálne kokteilové šaty – môžu byť v dlhej verzii, alebo krátkej dĺžke. 

BLACK TIE OPTIONAL nechávate hosťom priestor voľby medzi BLACK SUIT a BLACK TIE. Ide o voliteľný signál, že pár chce, aby sa hostia obliekli v najvyššom štýle, ale zároveň nechce vyžadovať od svadobčanov veľmi náročné oblečenie. Prijateľná a sofistikovaná môže byť aj čierna kravata. U mužov nie je smoking teda nutný, ale je vítaný. Pre ženy to vo všeobecnosti znamená dlhé spoločenské šaty. 

BLACK TIE predstavuje tradíciu nosenia luxusného smokingu a je slávnostným obradom pre každého muža. Klasický vzhľad tohto dress code má presne stanovené atribúty, v ktorom nemožno experimentovať, jedine v prípade, pokiaľ by na pozvánke stál CREATIVE BLACK TIE. Pre dámy sú tou najlepšou voľbou rozprávkové spoločenské šaty, no môžete sa tiež rozhodnúť pre elegantné kokteilové šaty. Nezabudnite pridať elegantné podpätky a vhodne zvolené šperky. 

WHITE TIE je skutočne kráľovská kategória svadby! Pre mužov sa tento dress code skladá z čierneho fraku, bielej košele, bieleho motýlika a formálnych čiernych topánok. Pre ženy sú spoločenské šaty nevyhnutnosťou! Avšak z praktických dôvodov a vysoko náročného dress code pre ženícha i svadobčanov, sa tento odev v našich končinách využíva len naozaj zriedka. 

VŠEOBECNÉ PRAVIDLÁ DRESS CODE

Pri účasti na svadbe existuje súbor usmernení, ktoré sa všeobecne uplatňujú pri každej oslave. Či už vychádzajú z tradícií alebo nie, sú tak bežne známe. Vyvarujte sa porušovaniu nasledujúcich pravidiel svadobného obliekania:

POKIAĽ DRESS CODE NIE JE UVEDENÝ

Pokiaľ svadobný pár neurčí konkrétny dress code, vychádza z dôvtipu svadobčanov. Tí by podľa štýlu svadobnej pozvánky a najmä miesta na svadobnú hostinu mali vycítiť, aký štýl oblečenia je vhodné zvoliť. 

POKIAĽ DRESS CODE JE UVEDENÝ NA POZVÁNKE

Pokiaľ svadobný pár dress code udá a niekto ho nedodrží, pravdepodobne ho zo svadby nikto nevylúči... No sám si navodí nepríjemný pocit počas celej hostiny, vrátane nie celkom žiadúceho zvečneného ,,zažiarenia‘‘ na prípadných svadobných fotografiách či videu. 

Takýmto situáciám môžete predísť apelom na dress code - napríklad ak má vaše miesto formálny dress code, ktorý musíte dodržiavať. Uvedenie tohto na vašich pozvánkach by mohlo byť dobrým spôsobom, ako zabezpečiť, aby všetci vaši hostia vedeli presne, čo sa od nich očakáva. Nie je nič zlé na tom, keď uvediete napríklad „ Dress code : FORMAL “ a dodatočne to na svoju pozvánku napíšte „Páni, prosím, oblečte si formálny oblek.“

NOSENIE BIELEJ

Biela takmer určite rozladí nevestu a upúta pozornosť hostí zo všetkých nesprávnych dôvodov. Svoje krásne biele šaty odložte na inú príležitosť a nechajte nevestu zažiariť v jej výnimočný deň. Ak existuje dress code, ktorý umožňuje bielu farbu, choďte do toho! Najdôležitejšie však je, aby ste sa nepýtali nevesty, či je v poriadku nosiť bielu farbu. Toto môže skutočne spôsobiť nepríjemnosti!

MENEJ JE VIAC

Či už budete na svadbe obklopení rodinou, priateľmi alebo len s pár ľuďmi, ktorých poznáte, nezabudnite na vhodný vzhľad. Voľte radšej decentnejšie strihy šiat, vyvarujte sa hlbokým výstrihom a vyzývavým dĺžkam šiat - nechajte svoj vzhľad elegantný a sofistikovaný.

PRIPOJTE SA K POŽADOVANÉMU DRESS CODE

Či je dress code váš štýl alebo nie, toto je špeciálny deň pre svadobný pár! Dbajte na to, aby ste postupovali podľa pokynov, ktoré poskytli. Ak si nie ste istí, nebojte sa opýtať!