Ako si na plese neurobiť hanbu

Plesy sú váženou udalosťou, ktorá si zvyčajne vyžaduje predpísaný dress code (najčastejšie black tie) a vyberané správanie (pretože reprezentujete nielen seba, ale aj svoju partnerku). Pravidlá sú pomerne striktné a preto je veľmi ľahké urobiť chybu. Ako teda z plesu odchádzať ako pozitívna hviezda večera a nie ako muž, ktorému sa na ďalší ročník určite pozvánka neujde?

Oblečenie na plese

Najčastejším predpísaným dress code na plesoch je “black tie”. (Kompletný prehľad dress kódov na ples nádete tu.) V praxi to znamená smoking a všetko, čo k nemu zákonite patrí. Black tie je však pomerne prísny dress code, kde je veľmi jednoduché niečo pokaziť. Toto sú najčastejšie chyby, na ktoré je nutné dať si najväčší pozor:

 1. Ku smokingu nepatria farby. Biela košeľa, smoking v čiernej alebo polnočnej modrej, čierny motýlik a čierne topánky. V prípade, že je predpísaný dress code “creative black tie”, vyberte si jeden prvok z trojice smokingový pás/vesta/motýlik a zvoľte si inú farbu, tam vaša kreativita v tomto prípade končí. Black tie udalosti sú o tom, aby vynikla vaša osobnosť, nie vaše oblečenie.
 2. Ku smokingu nepatrí ani opasok, koniec koncov, ak máte smokingové nohavice, pútka na opasok by ste na nich ani nemali nájsť. 
 3. Zabudnite na pestré a “vtipné” ponožky. Ku smokingu jednoducho patria čierne.
 4. Nie ste si istí, ako sa obliecť? Oblečte sa o stupeň lepšie, než si myslíte, že prídu oblečení všetci. Platí tu staré známe pravidlo - vždy je lepšie byť oblečený príliš dobre ako nedostatočne.
 5. Kúpte si viazací, nie zapínací motýlik. Muži sa často uchyľujú k zapínacím motýlikom z dvoch dôvodov - majú pocit, že viazanie motýlika je náročné a že rozdiel nikto nespozná. Pravdou je, že viazanie motýlika naozaj nič zložité nie je a na internete nájdete množstvo návodov, vrátane videí. Druhou pravdou je, že rozdiel medzi zapínacím a viazacím motýlikom je výrazný. A nebudí to dojem, ktorý by ste budiť chceli.

SMOKINGY Z NAŠEJ PONUKY

Ako líši smoking od obleku?

 • Jeho farba je vždy čierna, prípadne tmavá modrá.
 • Klopy sú z kontrastného lesklého materiálu, kým pri saku z matného.
 • Lesklým materiálom sú potiahnuté aj gombíky, či už vpredu, alebo na rukávoch.
 • Tvar klopy je buď špičatý, alebo šálový.
 • Vrecká sú výpustkové.
 • Gombík na jednoradovom saku je najčastejšie jeden, maximálne dva, na dvojradovom štyri.
 • Nohavice majú po stranách lesklé úzke pruhy (lampasy).
 • Okrem nevhodných topánok bývajú u našich pánov problémom práve zle sediace nohavice. Tie by nemali byť priširoké a zároveň je dôležitá ich správna dĺžka. V spodnej časti by sa nemali zbierať a vlniť.

Aké je nevyhnutné príslušenstvo k smokingu?

Kým pri dennom formálnom oblečení máte na výber rôzne možnosti variácií a farieb, pri smokingu je to striktné. Nesmú vám chýbať:

1. Biela košeľa

Iná farba jednoducho nie je vhodná. Čo je voliteľné, je tvar goliera, ten môže byť klasický alebo so stojáčikom. Smokingová košeľa by sa mala zapínať na štyri gombíky, prípadne skryté gombíky. Najmenej formálne je klasické zapínanie s viditeľnými gombíkmi.

2. Manžetové gombíky

Na košeli sú ideálne dvojité francúzske manžety, ktoré doplníte elegantnými manžetovými gombíkmi. Ak chcete byť kreatívni, možete ich zladiť k šatám alebo šperkom partnerky.

3. Motýlik

Zabudnite na kravaty, k smokingu sa hodí jedine saténový či hodvábny motýlik. Pri udalosti “black tie” je vhodný jednofarebný čierny. Ak ide o udalosť s dress kódom creative black tie, môžete siahnuť aj po inej farbe. 

4. Šerpa

Tomu, aby nebolo vidieť dolnú časť košele spod smokingu, zabráni práve šerpa. Vďaka šerpe vytvára košeľa a smoking mužný trojuholník obrátený k zemi. Opticky rozšíri ramená, urobí vás vyšším a štíhlejším.

5. Lakovky

Podľa etikety by sa mali k smokingu nosiť tzv. „opera pumps“, ale v našich končinách by ste sa v nich ocitli asi sami.

Povolené sú elegantné čierne topánky s koženou podrážkou, najlepšie lakovky, alebo topánky z leštenej kože s oxfordovým šnurovaním.

OTÁZKY, KTORÉ SA NÁS NAJČASTEJŠIE PÝTATE

Čo je príznačné pre tento rok v plesovej sezóne? Čo je taký správny plesový štandard?

Ples je jednou z večerných spoločenských akcií, pri ktorej je zvolenie správneho outfitu kľúčovým. Hostiteľ by mal na pozvánke určiť dress code, teda inštrukciu podľa ktorej by sa mali hostia na danú akciu obliecť. Ženy si dávajú veľmi záležať, aby boli ozdobou svojho muža, no netreba zabúdať ani na pánov. Podľa pravidiel spoločenskej etikety sa musí k obleku nosiť výhradne biela košeľa s dlhým rukávom, tak aby bola vidieť manžeta na rukáve košele. K smokingu je vhodné voliť smokingovú košeľu a motýlik čiernej farby, nie kravatu. Na ples by si páni mali obuť elegantné čierne topánky s koženou podrážkou, najlepšie lakovky, alebo topánky z leštenej kože s oxfordovým šnurovaním.

Kedy voliť oblek, kedy smoking?

Dôležité je spomenúť, že plesy majú svoje delenie. Formálne a neformálne. Ak sa muž chystá na formálny ples je nevyhnutné, aby zvolil smoking. Ak sa chystá navštíviť ples neformálny, alebo ak uvedie hostiteľ na pozvánke dress code dark suit/ black suit, môžete čierny oblek, alebo tmavomodrý (v odtieni midnight blue). Oblek by nemal mať výrazné vzory, košeľu je opäť nutné voliť jednofarebnú s dlhým rukávom, nesmú chýbať manžetové gombíky. K večernému obleku volíme koženú šnúrovaciu obuv. Na formálny ples ak je na pozvánke uvedený dress code black tie je smoking tou správnou voľbou. Biela košeľa s dlhým rukávom, viazací čierny motýlik, lakované topánky a máte dokonalý outfit slávnostného rázu.

Ako postupovať pri výbere pánskej košele?

K obleku výhradne nosíme len košeľu s dlhým rukávom, pretože nám musí košeľa spod saka prečnievať minimálne centimeter až dva. Rukáv košele má byť tak dlhý, aby zakrýval celé zápästie a končil pri koreni prstu. Pri formálnych udalostiach rukáv košele neohŕňame. Rozopnutý gombík pri krku a nosenie kravaty je pri spoločenských akciách neprijateľné. Dôležité je zvoliť správny strih košele, v predajniach OZETA sú v ponuke košele strihu regular, slim-fit, alebo ultra-slim fit, aby si mohol vybrať naozaj každý. Ku smokingu volíme košeľu s francúzskymi (zdvojenými) manžetami a s golierom so stojačikom so zahnutými špičkami. 

Dôležité je dbať aj na zloženie košele, ideálnou voľbou je bavlna, ktorá má jednoznačne najlepšie vlastnosti.

Kedy je vhodná kravata, kedy motýlik?

Ku smokingu volíme výhradne motýlik čiernej farby, ktorý by mal byť ručne viazaný. Ak volíme na spoločenskú akciu formálny oblek, najlepšou voľbou je hodvábna kravata, uzol volíme podľa typu goliera košele.

Je vhodné, aby mal pán sako zapnuté? Mala by byť súčasťou oblečenia vesta?

Výhodou dvojradového obleku je, že obopína celé telo, nevýhodou je, že sako sa zapína na oboch stranách a nie je povolené ho počas dňa rozopínať, nerozopína sa ani v sede, ako jednoradové sako. U jednoradového saka máme väčšiu voľnosť, lebo v sede a pri tanci môžeme mať sako rozopnuté. Sako musí byť zapnuté ak sa predstavujeme, podávame niekomu ruku, máme preslov a pod. Spodný gombík ostáva vždy rozopnutý. Sako si v spoločnosti nesmie muž dať dole, pretože košeľa nie je považovaná za vrchné oblečenie, ale za prádlo. K jednoradovému obleku si môžeme vziať vestu, ktorá ho posunie o jednu priečku vyššie v rebríčku slávnostného oblečenia.

Ako štýlovo zladiť muža a ženu na ples? Je stále trendy, aby farba viazanky u pána ladila s farbou šiat dámy?

Najdôležitejším pravidlom je, aby obaja partneri dodržali predpísané oblečenie, ktoré určuje hostiteľ.

Často sa stretávame s tým, že pár sa chce na udalosť obliecť tak, aby mal muž motýlika, alebo kravatu vo farbách partnerkiných šiat, to už dávno pravidlom nie je. Pár sa má zosúladiť najmä štýlom oblečenia. V praxi to znamená, že ak má muž frak, dáma má mať veľkú večernú toaletu. Ak smoking, dáma si oblečie spoločenské šaty. 

Ak muž nemá konfekčnú veľkosť, musí si dať šiť oblek na mieru?

V predajniach Ozeta nájdete široký výber oblekov z rady Mix and Match, čo zabezpečuje kombináciu saka a nohavíc v rovnakom materiálovom aj farebnom prevedení. Kombinovať môžete, ale rôzne veľkosti, v ponuke sú predĺžené aj skrátené veľkosti. U vybraných základných modelov dokonca ponúkame 2 typy saka a nohavíc (užšie, modernejšie, alebo širšie, konzervatívnejšie) z rovnakého materiálu. U nás obavy z toho, žeby vám oblek nesadol mať nebudete.