Prečo šijeme a budeme šiť na Slovensku


Milovníci pánskej módy sa delia na dve základné skupiny - tí, ktorí preferujú kvalitu pred kvantitou a majú radi premyslený šatník, kde sa všetko so všetkým ľahko kombinuje, a tí, ktorí majú radi možnosti, chcú si vyberať, chcú experimentovať a majú odvahu aj na niečo netradičné. Sú to dve filozofie, z ktorých si už každý vyberie tú, ktorá je jeho osobnosti bližšia.

Či však patríte k tej alebo onej skupine mužov, prípadne vo vás pánska móda vôbec vášne nevyvoláva, je rok 2019 a každý z nás by sa mal zamyslieť nad dôsledkami niektorých našich rozhodnutí.

Detská práca a ekologické dopady

Problém je totiž ten, že s narastajúcim dopytom po móde stúpajú aj nároky dizajnérov a módych domov na svojich výrobcov - ktorí sa často nachádzajú v rozvojových krajinách. Dopad na životné prostredie je čoraz väčší a práca detí v týchto krajinách je, bohužiaľ, prakticky pravidlom. Nehovoriac o tom, že sa táto práca často vykonáva v príšerných podmienkach a za platy, z ktorých by sme na Slovensku nemali šancu ani náhodou vyžiť.


Čo je slow fashion a ako rieši tento problém?

Kto pozná históriu značky OZETA, ten vie, ako intenzívne sme museli bojovať o prežitie po masívnom náraste importu oblečenia z Ázie. Zákazníci, pochopiteľne očarení nízkymi cenami, preferovali tento dovoz pred tradičnými slovenskými značkami, čo pre mnohé z nich znamenalo minimálne existenčné problémy. 

Bolo by vtedy najjednoduchšie zavrieť všetky naše fabriky, vziať prácu stovkám šikovných párov rúk a delegovať našu výrobu do Ázie. Mnohé problémy by boli vyriešené a my by sme boli schopní konkurovať tomuto tovaru aj cenovo, no za akú cenu?

Pojem slow fashion vznikol v roku 2007. Inšpiroval sa tzv. “slow food movementom” z 80.rokov minulého storočia, ktorý hovoril o tom, že jedlo musí spĺňať isté štandardy kvality a nesmie byť škodlivé pre naše zdravie, pri jeho produkcii nesmieme škodiť životnému prostrediu a malo by byť dostupné cenovo pre zákazníka, no zároveň by mali byť férovo odmenení všetci dodávatelia surovín.

Ak si tieto princípy preklopíme do slow fashion, ide o módu, ktorá:

  1. Dbá na používanie kvalitných materiálov
  2. Dbá na férové platobné a pracovné podmienky pre výrobcov
  3. Dbá na kvalitu spracovania, aby si človek nemusel rovnaký kúsok kupovať každých pár mesiacov
  4. Preferuje lokálnych výrobcov

Pred desiatkami rokov sme sa vydali touto cestou a ani v budúcnosti nepôjdeme inak. Nebola to vtedy tá najľahšia cesta a značka OZETA dnes dávno nemusela existovať, no viera v isté hodnoty nás na tejto ceste držala aj v najhorších časoch.

Odmietame podporovať prácu detí v Ázii, odmietame príšerné a nezriedka aj životu nebezpečné podmienky, v ktorých títo ľudia pracujú, odmietame katastrofálne mzdy, ktoré títo ľudia dostávajú a odmietame ekologické dopady, ktoré táto práca prináša.


Ako byť súčasťou tohoto procesu?

V OZETA sa snažíme, aby každý jeden kúsok, ktorý na vešiakoch v našich predajniach nájdete, spĺňal všetky princípy, ktoré sme vyššie uviedli. S použitím kvalitných prírodných materiálov, pri vysokej kvalite spracovania a nadčasovom dizajne tohoto oblečenia, to všetko pri výrobe na Slovensku, tak máte istotu, že je vaše oblečenie čisté nielen fyzicky, ale aj morálne. Navyše za ceny, ktoré síce ťažko budú konkurovať najlacnejšiemu dovozu z rozvojových krajín, no sú férové aj voči výrobcom, aj voči vám.

Rozumieme, že je niekedy šialene výhodným ponukám veľkých módnych domov, vyrábajúcich svoje oblečenie za daných podmienok, ťažké uniknúť. No nech je rok 2019 rokom, kedy zahodíme tieto prvoplánové túžby a začneme sa správať zodpovednejšie.

Produkty na fotografiách

TOTO BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

OBJAVUJTE SVET OZETY