Smoking – čo to je a prečo ho potrebuje každý muž


Temný odev, pripomínajúci klasický oblek, ktorý ale vyťahujeme len naozaj výnimočne. Každý správny džentlmen vie, že pred šiestou hodinou večer sa jednoducho nenosí a že aj samotná udalosť si musí tento “vážený” odev zaslúžiť. 

Reč je o smokingu – typickom odeve podobnom obleku, určenom predovšetkým pre “black tie” udalosti, akých sa bežný človek zúčastní nanajvýš niekoľko za rok. Medzi takéto udalosti patria najčastejšie svadby, plesy, galavečery či opery.

História smokingu – keď si kráľ zmyslel, že ho fraky nebavia

História smokingu siaha ešte do čias, kedy bol bežným spoločenským odevom na každý večer tradičný frak s “chvostom”. Išlo o istý spoločenský kódex, ktorý striktne dodržovali prirodzene najmä vysoko postavení ľudia.

V roku 1865 si však Princ z Walesu, známy neskôr ako kráľ Edward VII., zmyslel, že keďže často večeria sám, rád by večeral v niečom predsa len o niečo pohodlnejšom ako je frak s chvostom, na ktorý si musí dávať pozor vždy, keď si sadá. Preto on a slávny krajčír Henry Poole dali hlavy dokopy a vymysleli odev podobný fraku, ktorý siaha v prednej časti nižšie a vzadu má naopak odstránený chvost.

Smoking sa stal veľmi rýchlo veľmi obľúbeným, na vtedajšie pomery skôr neformálnejším spoločenským odevom. Páni si napríklad z úcty k svojim dámam obliekali smokingy vždy k prestávke na cigaru, aby ich frak nenapáchol a oni tým svoje okolie neskôr neobťažovali.

Význam smokingu v roku 2019

Pánska móda prešla pochopiteľne za viac ako 150 rokov výraznými zmenami a smoking ako taký je dnes často (mylne) považovaný za to najformálnejšie, čo môže muž na seba obliecť. Slovo smoking máme mnohí asociované s tými najvážnejšími udalosťami a koniec koncov, už len obliecť si samotný smoking je pre mnohých z nás udalosť. Zaujímavý paradox, vzhľadom na to, že smoking pôvodne vznikol ako neformálnejší typ odevu. 

Na druhú stranu sa niet čo diviť – “white tie” udalostí, kde je predpísaným outfitom tradičný frak s chvostom, je už naozaj v rámci Slovenska len absolútne minimum a nech sa prihlási každý, kto pozná niekoho s bielym frakom v šatníku.


Smoking z novej kolekcie Mix & Match – sako a nohavice je možné kombinovať v rôznych veľkostiach, preto obvykle skvele sadnú aj bez dodatočných úprav.

Zatiaľ žiadne produkty.


Kedy a ako si smoking obliecť

Ako už bolo spomenuté, smoking je predpísaným outfitom pre všetky “black tie” udalosti, čo sú najčastejšie plesy, svadby či iné formálne príležitosti. Najčastejšími farbami smokingov sú čierna a polnočná modrá, čo sú zároveň dve povolené farby smokingu pre “black tie” dress code. 

Súčasťou smokingu sú aj smokingové nohavice, typické pásom na strane, a smokingový pás alebo vesta, ktorých úlohou je prekryť košeľu v priestore medzi vašimi nohavicami a zapnutým gombíkom smokingu. K smokingu sa nosia vždy lesklé čierne topánky (za istých okolností ju môže nahradiť čierna semišová obuv), biela smokingová košeľa a čierny motýlik.

Čo je black tie optional? Môžem nechať smoking doma?

Výrazom, ktorý vás môže zaskočiť, je “black tie optional”. V praxi tento výraz hovorí, že smoking nie je pre danú udalosť povinný a prejdete aj s klasickým formálnym oblekom. 

Chcete však priateľskú radu? Páni hostitelia budú mať na sebe smoking a pravdepodobne to budú potajme očakávať aj od vás, hoci vás nebudú do ničoho tlačiť. Vezmite si ho aj vy, ocenia to.

TOTO BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

OBJAVUJTE SVET OZETY